interiérové barvy 2022

Barvy roku 2022 – 5 nejstylovějších interiérových barev

Se začátkem nového roku jako vždy přichází nová vlna trendů a tipů od odborníků, kteří se snaží předvídat a plánovat, jaké barvy budou v interiéru aktuální. Vypadá to, že rok 2022 bude zahalen do několika pestrých barev, díky kterým bude váš domov zářit od hlavy až k patě. Pojďte se přesvědčit na vlastní oči! Jaké jsou barvy roku 2022?

Během pandemie nám byly naše domovy bezpečným útočištěm, kde jsme trávili spoustu času. Díky tomu si řada z nás uvědomila, jak je důležité, abychom se doma cítili dobře. I trendy barvy roku 2022 v oblasti interiérového designu následují tento směr a snaží se o osobitější atmosféru.

Veri Peri – fialová do barvy roku 2022 patří!

Americká společnost Pantone Color Institute, jež je více než dvacet let jedničkou ve světě určování barevných trendů, nevěští nové odstíny z křišťálové koule, nýbrž odráží aktuální náladu a dění ve společnosti v globálním měřítku. Trendy 2022 se podle nich ponesou na vlnách modrofialové, oficiálně pojmenované Veri Peri. Ta se poté promítne do designu, módy, kultury i architektury.

very peri barva

Barva s názvem Veri Peri, inspirovaná květem barvínku, vyznívá dynamickou silou se závanem novosti, jenž nám dopomůže k probuzení tvůrčího ducha a konečnému vynoření se z období uzamčení. Je jakousi pomocnou podávající se rukou v nesnázích, ukázání cesty z labyrintu, v němž jsme dlouhé měsíce bloudili s příslibem perspektivních zítřků. Modrý odstín s osvěžujícími a energickými podtóny červené i fialové, jež se míchají do snové purpurové, podporuje osobní vynalézavost, smělou zvědavost i sebevědomí. Jednoduše představuje budoucnost ve zcela novém kabátě.

Schopnost odstínu Very Peri ozvláštnit a omladit prostor tkví v její univerzálnosti. V sytých tónech vynikne na detailech, ale i na větší ploše – vždy však ve spojení s dalšími barvami. Výsledný efekt je pouze otázkou schopnosti správně doladit detaily a vyhnout se tak ponurému a příliš tmavému vzhledu interiéru. Odstíny této barvy korespondují s tóny levandulové a šeříkové, proto najdou uplatnění u milovníků teplých i studených tónů. Veri Peri umocňuje vnitřní klid a navozuje harmonickou atmosféru. I díky tomu patří mezi ty nejvhodnější barvy do koupelny. Její krásy zde můžeme využít na dlaždicích, avšak pro ty odvážnější skvěle poslouží jako součást barevné mozaiky, která vynikne i v malém prostoru. Stejně dobře působí i v rámci barevné tapety v dětském nebo studentském pokoji.

Rozmanitá paleta zelené

Pro rok 2022 budou dalším velkým trendem různé odstíny zelené, která v nás evokuje pocit harmonie, stability a optimismu. Není tedy divu, že se v těchto dynamických letech dostala do popředí. Zelená vytváří osobité prostory od těch jemných až po opravdu odvážné. Záleží na zvoleném tónu a jeho intenzitě. Jako barva do kuchyně se osvědčila perfektně. Mintové odstíny nebo prvky šalvějově zelené jsou velmi jemné, elegantní a sluší jim kombinace s dřevem. Smaragdové odstíny vypadají se dřevem taktéž výborně, a navíc, pokud je doplníte zlatavými či měděnými prvky, vaší kuchyni dodáte punc luxusu a originality.

zelený interiér

Super sonic – animák představuje barvy roku

Všichni víme, že modrá je dobrá! V letošním roce to ale bude platit dvojnásob. O pozornost se totiž hlásí odstín super sonic, tedy elektrizující modrá barva, připomínající modrého animovaného ježka Sonica. Modrá barva působí uklidňujícím dojmem a je tak rozhodně vhodnou volbou do ložnic, relaxačních salónů a obývacích pokojů. Zkrátka do všech místností určených hlavně k odpočinku. Hodí se i do prostor, které chcete ladit spíše do studených barev, proto je koupelna ideální volbou.

Žlutá sluncem v našich domovech

Milovníci popcornu se jistě budou tetelit blahem. V neposlední řadě totiž letošní rok patří světle žluté barvě, která evokuje oblíbenou praženou kukuřici. Pantone Colour Institute tento odstín popisuje jako jasný a veselý. Právě díky své jasnosti a zářivosti však pro osvěžení našeho domova stačí použít minimum prvků. Skvělé jsou doplňky, jako například polštářky, přehozy, vázy, rámy na obrazy, žlutá židle či lampa nebo jen čerstvé květiny či mísa s ovocem.

žlutá barva v obýváku

 

Černá a zlatá

Černá v kombinaci se zlatou není sice novinkou, avšak díky své nadčasovosti zůstává trendy neustále. Tento rok si této dvojice můžeme povšimnout čím dál tím více i v kuchyních, kde navozuje svěží, a zároveň elegantní atmosféru. S ani jednou barvou to ale nepřehánějte, obě jsou velmi výrazné, proto by se lehce mohlo stát, že sklouznete ke kýčovitému vzezření interiéru.

černá a zlatá kuchyň

 

autor: Lenka Lojeková

foto: Shutterstock

Napsat komentář