relaxační koupel

Bylinková koupel: luxus jež si můžete dopřát v lázních, welness studiu i doma

Koupel sama o sobě má jistý relaxační účinek. Uvolní svaly, napaří pěkně pokožku a prohřeje kosti a vazy. A co tak umocnit efekt koupele ještě bylinkami?

Horou lázeň si dáváme po práci, večer, nebo když jsme vystresovaní či unavení. Vždy nám nějak pomůže. A přidáme-li do ní ještě nějakou tu bylinku, může být účine mnohokrát mocnější.

Bylinková koupel

Bylinková koupel je součástí nabídek wellness procedur, stejně jako ambulantních rehabilitací, ale patří k neodmyslitelným příjemnostem lázeňských a wellness pobytů. A je obojetné, zdali krátkých či delších. Bylinková koupel prostě má v poli regenerace a rehabilitace své neodmyslitelné místo.

Ale nemusíte zamířit do wellnesss centra nebo si objednávat lázeňský pobyt. Bylinkovou koupel si lehce můžete udělat i doma.

bylinková koupel

Jaké bylinky využít ke koupeli?

  • levandule
  • heřmánek
  • oregano alias dobromysl
  • máta
  • rozmarýn

To jsou nejlepší adepti na relaxační bylinkovou koupel.

Levandule

Relaxační a silně uvolňující bylinka, která zklidní pokožku, mysl i dušičku. Díky nádherné vůni působí skvěle i na smysly. Kdykoli se cítíte rozlámaní, v psychické nepohodě, anebo vás jímá z něčeho úzkost. Výborná je i na drobné popáleniny či plísňová onemocnění, a tak ji lze aplikovat třeba jen na nohy. Vezměte tři vrchovaté polévkové lžíce bylinky, zalijte litrem vroucí vody a luhujte 15 minut. Poté sceďte do vany a voi lá – koupel je připravena.

Heřmánek

Patří k nejlépe dostupné bylince, kterou seženete v každé lékárně a obchůdku se zdravou výživou či bylinářství. Je skvělou volbou při únavě, stresu, napětí i nachlazení nebo drobných rankách a vyrážkách. Vydatně pomáhá i svěžesti pokožky celého těla.  Pro heřmánkovou koupel vám postačí 4 polévkové lžíce bylinky, které zalijete litrem vroucí vody a necháte 10 minut luhovat. Poté scedíte a vlijete do koupele.

Oregano alias dobromysl

Máte jej doma mezi kořením, a tak je stále na dosah. Oregano, česky dobromysl pomůže, jak český název napovídá na lepší náladu a dobrou pohodu. Takže kdykoli jste zdeptaní, bez nálady a mrzutí, je oreganová koupel to pravé ořechové. Efekt však má i při bolestech hlavy a nachlazení s rýmou a kašlem. Postačí čtyři polévkové lžíce oregana přelít litrem vroucí vody a nechat 10 minut luhovat. Scezené si vlijte do koupele a můžete relaxovat.

Máta

Je prima parťákem v případech nachlazení, bolesti svalů, kloubů či drobných ranek a prasklinek. Má svěží větrové aroma, a tak je balzámem a osvěžením i pro duši a na psychiku. Uvolňuje, osvěžuje a také čistí do hloubky pokožku. Vezměte tři polévkové lžíce bylinky, zalijte je půl litrem horké vody a nechejte 10 minut luhovat. Scezené vlijte do koupele.

Rozmarýn

Na vystresované tělo a po náročném dni je ideální zvolit rozmarýn. Je to bylinka uklidňující jak tělo, tak duši, naopak pro pokožku prokrvující a osvěžující s léčivým efektem při vyrážkách. Vyladí vám dobrou náladu a pohodu. Rozmarýnovou koupel si udělejte večer před spaním a budete spát jako dřevo. Ke koupeli využijte dvě polévkové lžíce rozmarýnu, přelijte litrem vroucí vody a nechejte 15 minut luhovat. Sceďte a vlijte do koupele.

Bylinkové koupele je dobré praktikovat ideálně opakovaně, s jednou bylinou třeba týden až dva, abyste maximálně umocnili její efekt a pocítili naplno účinky jejích blahodárných vlastností.

Máte nějakou zkušenost s bylinkovými koupelemi? Jak na vás působily? Pomohly vám?  Podělte se o své zkušenosti s námi!

Zdroj foto: Pixabay.com

Autor: Pavla Košík Jelínková

 

Napsat komentář