Právě si prohlížíte Halloween: Co je to za svátek a proč se slaví?

Halloween: Co je to za svátek a proč se slaví?

Halloween, který se slaví každý rok 31. října, je dnes jedním z nejznámějších svátků, zejména ve Spojených státech, Kanadě, Irsku a Velké Británii. Tento svátek, plný kostýmů, strašidelné atmosféry, dýní a dětí sbírajících sladkosti, má však kořeny v hluboké historii, která sahá až k pohanským rituálům starých Keltů.

Halloween je dnes považován za jeden z nejpopulárnějších svátků na světě, zejména v anglosaských zemích. Tento svátek plný strašidelné atmosféry, kostýmů, dýní a sladkostí se slaví 31. října a jeho kořeny sahají do starověkých pohanských rituálů. Přestože v Česku Halloween není tradičním svátkem, získává si čím dál více příznivců. Co ale Halloween ve skutečnosti znamená a jak se liší od tradičních českých Dušiček?

Kdy a proč se slaví Halloween?

Halloween se slaví 31. října, v předvečer svátku Všech svatých (1. listopadu). Tento svátek má své kořeny v keltském svátku Samhain, který připomínal přechod mezi létem a zimou, obdobím, kdy Keltové věřili, že hranice mezi světem živých a mrtvých je nejtenčí. Lidé věřili, že duchové mrtvých se mohou vrátit mezi živé a způsobit různé problémy, proto se pořádaly rituály na jejich uctění i odehnání.

Kdo vymyslel Halloween?

Halloween v moderní podobě pochází z keltských tradic, přičemž tento svátek se postupem času rozvinul do dnešní podoby. Po příchodu křesťanství byl Samhain začleněn do církevního kalendáře jako All Hallows‘ Eve – předvečer Všech svatých. S přistěhovalci z Evropy, především z Irska, se tradice Halloweenu rozšířila do Ameriky, kde se spojila s místními zvyklostmi a vyvinula se v současnou podobu plnou kostýmů a sbírání sladkostí.

Jaký je rozdíl mezi Dušičkami a Halloweenem?

Dušičky, které se v Česku slaví 2. listopadu, jsou především časem vzpomínek na zemřelé blízké. Lidé navštěvují hřbitovy, zapalují svíčky a modlí se za duše zesnulých. Tento den je klidný a má duchovní rozměr.

Naopak Halloween je spíše zábavný svátek. Je spojen se strašidelnou atmosférou, kostýmy, vydlabáváním dýní a „trick-or-treating“ (děti chodí od domu k domu a sbírají sladkosti). Zatímco Dušičky se zaměřují na uctění zemřelých, Halloween je především o zábavě, strašení a sdílení radosti.

Co se říká na Halloween?

S Halloweenem jsou spojeny různé pověry a zvyklosti. Jednou z nejznámějších je vydlabávání dýní (Jack-o‘-lantern), které podle legendy mělo odehnat zlé duchy. Další tradicí je nošení kostýmů, které mají svůj původ ve snaze Keltů zmást duchy, aby je nepoznali.

 

Proč se na Halloween nosí kostýmy?

Kostýmy mají své kořeny v keltských rituálech, kdy lidé věřili, že duchové se volně pohybují mezi živými. Aby se před nimi ochránili, oblékali si masky a kostýmy, které měly zmást duchy nebo je odradit. Tato tradice přežila do dnešní doby, i když moderní kostýmy se více zaměřují na zábavné nebo strašidelné postavy.

Proč se v Česku neslaví Halloween?

Halloween není tradičním českým svátkem, jelikož Česko má své vlastní zvyklosti spojené se vzpomínáním na mrtvé, tedy Dušičky. I když si Halloween v posledních letech získává na popularitě, především mezi mladšími lidmi, mnoho lidí v Česku jej vnímá jako komerční svátek přicházející ze západu. Navíc česká společnost preferuje klidnější a duchovnější ráz Dušiček, kde se vzpomíná na zesnulé s úctou a pokorou.

Halloween je svátek plný zábavy, strašidelných kostýmů a sladkostí, který si našel své místo především v anglosaských zemích. Na rozdíl od českých Dušiček je Halloween více komerční a zábavní, ačkoliv oba svátky sdílejí společné téma – vzpomínku na mrtvé. I když Halloween není v Česku tradičním svátkem, jeho popularita roste a stává se součástí moderních oslav podzimu.

Foto: Pixabay

 

Napsat komentář