Mezinárodní den pizzy

Mezinárodní den pizzy – Oslavme lahodný svět pizzy 🍕

Všichni milovníci pizzy, sjednocujme se! 9. 2. je Mezinárodní den pizzy! A to je svátek, který si nesmíme nechat ujít. Tato italská specialita se stala oblíbenou po celém světě, a není divu. Historie pizzy je dlouhá a zajímavá, a my se podíváme na její cestu až do České republiky.

Dne 9. února slavíme Mezinárodní den pizzy, a není divu, že tento pokrm má svůj vlastní svátek. Pizza je univerzální jídlo, které spojuje lidi po celém světě. Její historie, oblíbené druhy, nejlepší pizzerie v České republice, aktuální trendy v pizzériích a recept na domácí pizzu – to všechno jsme pro vás připravili, abyste mohli tento den oslavit stylem.

Ať už si objednáte oblíbenou pizzu z vaší nejbližší pizzerie, nebo se rozhodnete připravit vlastní lahůdku doma, přejeme vám dobrý apetit a slavnostní Mezinárodní den pizzy! 🍕🎉

Mezinárodní den pizzy

Pizza: Univerzální poklad naší doby

Historie pizzy a její cesta do České republiky

Pizza je jedním z nejoblíbenějších pokrmů na světě, a je těžké najít někoho, kdo by nezbožňoval její výraznou chuť a jednoduchost. Jak se však tato italská lahůdka dostala až do České republiky, a jaká je její historie?

Pizza má kořeny v Itálii, konkrétně v Neapoli, kde se poprvé začala připravovat veřejně na ulicích. S postupem času se stala oblíbenou mezi různými vrstvami společnosti a začala se šířit do dalších zemí.

Do České republiky přišla pizza přibližně v 90. letech, kdy se otevřely první pizzerie. Tehdy byla pizza spíše luxusem, ale brzy se stala nedílnou součástí české gastronomie. Dnes ji můžete najít v každém městě a mnoho Čechů si ji oblíbilo.

Nejoblíbenější druhy pizzy v Česku

Češi mají své preference, pokud jde o druhy pizzy. Zjistíme, jaké chutě zvítězily v srdcích Čechů a které pizzerie podávají ty nejlepší pokrmy.

Nejčastěji si Češi objednávají klasické pizzy, jako je Margherita, Capricciosa nebo Hawai. Tyto druhy jsou stále velmi populární díky své jednoduchosti a skvělé chuti. Nicméně, s rostoucím zájmem o různorodou gastronomii začínají lidé objevovat i exotičtější varianty, jako je pizza s mořskými plody, rukolou a parmezánem nebo dokonce s ovocem a kari omáčkou.

Pokud jde o oblíbené pizzerie, většina Čechů má své favority ve svém okolí. Mezi nejoblíbenější pizzerie patří tradiční rodinné provozovny s autentickou italskou atmosférou, ale také moderní restaurace s netradičními kombinacemi ingrediencí.

Pizzerie v České republice

Nejlepší pizzerie v Česku

Podíváme se na některé z nejlépe hodnocených pizzerií v České republice, kde můžete ochutnat autentické italské pizzy a další lahůdky. Tato místa jsou vyhledávána jak místními obyvateli, tak i turisty, a nabízejí skvělý gastronomický zážitek.

Praha, jako jedno z kulturních center Evropy, nabízí širokou škálu gastronomických zážitků, včetně skvělých pizzerií. Zde jsou tři z nejlepších pizzerií v Praze, které stojí za návštěvu:

1. La Finestra in Cucina

Tato pizzerie se nachází v samém srdci Prahy a je známá svými autentickými italskými pokrmy. La Finestra in Cucina nabízí široký výběr tradičních pizz s čerstvými surovinami a originálními recepty. Navíc si můžete vychutnat nádherný výhled na historické památky Prahy, což činí tuto restauraci skvělou volbou pro romantickou večeři.

2. Pizzeria Nuova

Tato rodinná pizzerie je skrytým pokladem mezi uličkami Prahy. Nabízí autentické sicilské recepty a atmosféru, která vás okamžitě přenese do Itálie. Pizzeria Nuova je známá svou jedinečnou atmosférou a vynikajícími pizzami, které jsou pečeny v kamené peci.

3. Pizzeria Grosseto Marina

Pokud hledáte luxusní pizzerii s výjimečnou atmosférou, pak je Pizzeria Grosseto Marina tím pravým místem. Tato elegantní restaurace nabízí široký výběr pizz, které jsou pečeny v klasické dřevěné peci, a zároveň se můžete těšit na vynikající servis a skvělý výběr italských vín.

V Brně je skvělou volbou „Pizzeria da Vinci“, která se také specializuje na tradiční italské pizzy. Mají široký výběr různých druhů pizzy a nabízí také možnost si pizzu přizpůsobit podle vlastních chutí.

Jaké jsou aktuální trendy v pizzériích?

Pizza se neustále vyvíjí, a tak se podíváme na aktuální trendy v pizzériích, včetně nových chutí a inovací. V poslední době se stává stále populárnější tzv. „gourmet“ pizza, která kombinuje netradiční ingredience a nabízí unikátní chuťové zážitky. Tato pizza často obsahuje čerstvé bylinky, různé druhy sýrů a nekonvenční omáčky.

Statistiky o konzumaci pizzy v České republice 📊

Přesná čísla o konzumaci pizzy v České republice ukazují, že tato italská specialita má v naší zemi stále rostoucí popularitu. Průzkumy ukazují, že průměrný Čech sní ročně kolem 11 kg pizzy, což představuje přibližně 70 pizz na osobu za rok. Toto číslo jen potvrzuje, že pizza je nejoblíbenějším jídlem mnoha Čechů.

Mezinárodní den pizzy je skvělou příležitostí nejen pro restaurace, ale i pro každého milovníka pizzy oslavit tuto lahůdku, ať už si ji objednáte nebo si ji sami připravíte doma.

Takže, co si dneska na Mezinárodní den pizzy objednáte? Nebo si snad raději uděláte pizzu domácí?

Mezinárodní den pizzy

Recept na domácí pizzu 🍕

Pokud máte chuť na domácí pizzu, připravte si těsto a omáčku podle následujícího receptu:

Ingredience:

 • 300 g hladké mouky
 • 1 čajová lžička soli
 • 1 čajová lžička cukru
 • 1 balíček sušeného droždí (7 g)
 • 200 ml teplé vody
 • 2 lžíce olivového oleje

Postup:

 1. Ve velké míse smíchejte mouku, sůl a cukr.
 2. Do teplé vody přidejte sušené droždí a nechte ho 5-10 minut kvasit, dokud se nevytvoří pěna.
 3. Vytvořte v mouce důlek a nalijte do něj směs s droždím a olivovým olejem.
 4. Všechny ingredience spojte a hněťte těsto asi 5 minut, dokud je hladké a elastické.
 5. Těsto přikryjte utěrkou a nechte ho kynout na teplém místě asi 1 hodinu, dokud zdvojnásobí svůj objem.
 6. Troubu předehřejte na 220°C.
 7. Vyválejte těsto na tenkou placku a přenesete ji na plech vyložený pečicím papírem.
 8. Nyní můžete přidat omáčku a oblíbené ingredience (sýr, šunku, houby, zeleninu atd.).
 9. Pečte pizzu v troubě asi 12-15 minut, dokud není těsto zlatě hnědé.
 10. Hotovou pizzu vyjměte z trouby, nechte trochu vychladnout a podávejte.

Tímto receptem si můžete připravit lahodnou domácí pizzu přesně podle svých chutí!

 

Foto: Pixabay

Napsat komentář