největší módní ikony 20. století Audrey Hepburn

30 let od úmrtí Audrey Hepburn. Co jste o ní nevěděli?

Dnes je to přesně 30 let od úmrtí slavné herečky a módní ikony Audrey Hepburn. A i když se zdála být dokonalou. I ona měla svá trápení. Jaká měla tajemství a co filmovou hvězdu trápilo? Přečtěte si náš článek!

Audrey Hepburn, ikona elegance a nezaměnitelná tvář zlaté éry Hollywoodu, se narodila 4. května 1929 v Bruselu v Belgii. Její život byl plný světla a úspěchů na filmovém plátně. Nebo nebyl? Muži po ní toužili a ženy chtěly být jako ona. Ale sláva si v jejím případě vybrala velice krutou daň. Co filmovou legendu trápilo? Proč neměla štěstí na partnery? A proč měla za sebou několik potratů? Hned vám na vše odpovíme!

Zajímavosti o Audrey Hepburn

Chtěla být tanečnicí

Audrey snila o tom, že se stane slavnou tanečnicí. Proto se od roku 1945 věnovala baletu. Studovala u Soni Gaskellové v Amsterdamu a po přestěhování do Anglie pokračovala u Marie Rambertové v Londýně. Jenže kvůli své drobné postavě s baletem velmi záhy skončila.

baletka Audrey
zdroj foto: zeny.cz

Podporovala odboj

Předtím než se stala slavnou herečkou, se Audrey Hepburn účastnila tichých tanečních vystoupeních, aby získala peníze pro odboj v Nizozemsku během 2. světové války. Tato zkušenost ovlivnila celý její život a posílila její odhodlání pomáhat potřebným.

Od tance k filmu

Audrey se účastnila jako sboristka několika revue, kde si jí také všimla castingová ředitelka Ealing Studios Margaret Harper-Nelsonová. Ta jí zaregistrovala jako herečku na volné noze a pomohla jí k několika menším rolím ve filmech. Audrey se velmi brzy ocitla v jedné show na Broadwayi, po které následovala hlavní role ve filmu Prázdniny v Římě. Její přirozená krása, nevinnost a grácii okouzlily publikum po celém světě, a Hepburn se rychle stala jednou z nejuznávanějších hereček své doby.

Audrey Hepburn
zdroj fotky: csfd.cz

Nejmladší držitelka filmového Oscara

V roce 1954 získala Audrey Hepburn Oscara za svou roli princezny Anny ve filmu Prázdniny v Římě. Audrey byla 1. herečkou, která získala toto prestižní ocenění za hlavní roli ve filmu, který nebyl anglicky mluvený. Zároveň byla nejmladší držitelkou tohoto ocenění. Její výkon byl nejen brilantní, ale také průkopnický, a otevřel cestu pro další filmy jako Sabrina, Snídaně u Tiffanyho, My Fair Lady, Usměvavá tvář apod.

největší módní ikony 20. století Audrey Hepburn

Delfín jako nejlepší přítel

Audrey měla neobvyklou lásku k delfínům. Během natáčení filmu Co se nepromíjí si oblíbila delfíny, kteří žili poblíž natáčecí lokace. Od té doby se stala vášnivou ochránkyní oceánského života a věnovala svůj čas podpoře organizací na ochranu mořského prostředí.

Měla hudební talent

Málokdo ví, že Audrey Hepburn byla také talentovanou zpěvačkou. Její hlas zdobí několik písní ve filmech, ale také vydala několik hudebních alb, včetně „Audrey Hepburn’s Enchanted Tales“, kde vypráví pohádky pro děti.

Nechtěný módní trend

Její účes, známý jako „pixie cut“, kterým se proslavila ve filmech jako Prázdniny v Římě a Sabrina, nebyl vždy záměrem. Původně si ho nechala ostříhat kvůli roli ve filmu, ale tento nechtěný trend se stal jedním z nejikoničtějších účesů v historii módy.

Mluvila 6 jazyky

V důsledku mnohonárodnostního původu a cestování s rodinou, spojeného s otcovým zaměstnáním, se naučila šest jazyků: od rodičů se naučila nizozemsky a anglicky, později v různé míře francouzsky, německy, španělsky a italsky.

Givenchy móda
zdroj fotky: Elle

Temná stránka Audrey Hebpurn

Závislosti Audrey Hepburn

I když se řadila k zářícím hvězdám, její soukromí mělo velmi temnou stránku. Trpěla strachem z hladu, což bylo způsobeno válkou. Přejídala se, byla závislá na čokoládě a zákuscích. Nevyhnula se zdravotním problémům – anorexii a bulimii. Snad právě kvůli těmto poruchám příjmu potravy si udržovala štíhlou postavu. Obecně je známa i její závislost na kouření, se kterou začala už ve svých 15 letech. Není tajemstvím, že denně dokázala vykouřit až 3 krabičky.

Komplexy z postavy

Svým vzhledem a talentem si podmanila mnoho mužů, avšak paradoxně trpěla komplexem způsobeným svou postavou. V jednom z rozhovorů dokonce vyjádřila nepochopení pro to, proč je považována za krásnou. Trápila se kvůli menším ňadrům a rovněž kvůli velikosti své nohy (uvádí se, že měla velikost bot 43).

Neštěstí v lásce a potraty

Nejdříve se zasnoubila s průmyslníkem Jamesem Hansonem, avšak tento vztah nevydržel dlouho. Byla to láska na první pohled, ale když si nechala upravit svatební šaty a stanovila datum svatby, uvědomila si, že manželství nebude fungovat.

Následoval krátký románek s hercem Williamem Holdenem, který skončil, když Audrey zjistila, že William nemůže mít děti. Audrey totiž vždy snila o vlastní rodině. A z tohoto důvodu si zvolila svého kolegu Mela Ferrera, se kterým strávila 14 let. Před narozením syna Seana však utrpěla dva potraty. Znovu otěhotnět se jí nedařilo a naopak následovaly další dva potraty.

Po rozpadu tohoto vztahu se Audrey znovu zamilovala. Jejím druhým manželem se stal psychiatr Andreas Dotti, o 8 let mladší než ona. Z manželství vzešel syn Luca. Ale v roce 1974 zažila herečka popáté bolest potratu. Manželství skončilo rozvodem v roce 1982, především kvůli Dottiho nevěrám, což Audrey nedokázala překonat. Následoval vztah s nizozemským hercem Robertem Woldersem, ale k dalšímu sňatku již nedošlo.

audrey hepburn stáří a úmrtí
zdroj fotky: womansworld.com

Rakovina

Poslední léta svého života věnovala Audrey práci pro fond UNICEF a podnikla několik významných cest po celém světě. V roce 1992 byla postižena vzácnou formou rakoviny střev, a lékaři jí dali nulovou šanci na uzdravení. V lednu 1993 zemřela v klidu ve spánku. Jejím posledním přáním bylo být pohřbena na hřbitově nad městem Tolochenaz u Ženevského jezera. Smrt Audrey Hepburn byla oznámena v den, kdy byl inaugurován prezident Bill Clinton, a přerušila veškeré přímé přenosy této události.

Audrey Hepburn byla nejen krásnou tváří filmového plátna, ale i ženou s hlubokým srdcem, bohatou minulostí a nadčasovým vlivem. Její život je plný příběhů a tajemství, které dodávají ještě více hloubky a fascinace této nezapomenutelné osobnosti.

A nás zajímá – inspirujete se její módou? A jaká role jí podle vás nejvíce sedla? Napište nám do komentáře!

Napsat komentář