křečové žíly a varixy

Varixy: zbavte se křečových žil

Bolí vás nohy, jsou těžké a otékají vám? Míváte pocit jako by nohy nebyly vaše? Měli byste si nechat vyšetřit nohy a žilní systém, abyste se ujistili, zda vás netrápí varixy (křečové žíly).

Varixy jsou křečové žíly, alias žilní městnání v podobě vaků v hlavních žilách vašeho povrchového žilního systému dolních končetin. Ty brání hladkému průtoku krve žilním systémem a způsobují v něm tlak, který se projevuje pocitem těžkých nohou, bolestí a otékáním nohou. Varixy jsou v převážné většině chronickou nemocí, která je často dána geneticky a rodově. Pokud se prokáže, že jsou vaším problém právě varixy, alias křečové žíly, máte dvě možnosti, jak je řešit.

Jak řešit varixy?

  • Operačním zákrokem s hospitalizací, který hradí pojišťovna.
  • Nebo neinvazivním odstraněním varixů v centru estetické medicíny, který si ale zaplatíte sami.

Plusy a mínusy obou možností

Druhá z možností je sice zákrok, který vás bude něco stát, ovšem je k organismu mnohem šetrnější, nežli klasická operační metoda.  Neinvazivní odstranění varixů je rovněž tou nejrychlejší cestou, jak se bez obtíží vrátit zpět k původnímu životu – do práce i k vaším zájmovýma volnočasovým aktivitám.

Je škoda a s podivem, že méně náročný zákrok pro tělo zdravotní pojišťovna nehradí, když je to mnohem menší zátěž pro tělo a v globálu pro celý organismus. Chirurgický zákrok s hospitalizací vás stojí nejen čas, ale i nutnost zůstat po nějakou dobu ve stavu pracovní neschopnosti, kterým tratíte a vaše tělo je vystaveno zátěži anestezie i náročnější pooperačnímu hojení.

Neinvazivní metoda řešení varixů

Řešení varixů neinvazivní cestou se děje za pomoci laseru. Tento zákrok je možno prodělat s lokálním umrtvením, i když sama o sobě je to metoda minimálně bolestivá. Laserová operace varixů, česky křečových žil je efektivní volbou k odstranění varixů na dolních končetinách. Nespornou výhodou této metody je odbourání hospitalizace, a tím i pracovní neschopnosti, protože zákrok je prováděn ambulantně, je minimálně invazivní, čímž jsou značně eliminovány pooperační problémy.

varixy

A nemálo důležitý je fakt, že nebudete mít jizvy na nohách! Takže výsledek nabízí mnohem větší komfort. I po tomto zákroku sice musíte nosit kompresní punčochy, ale na rozdíl od klasické chirurgické operace je tato doba čtvrtinová. Stačí pouze 2 týdny oproti 6 týdnům při klasické metodě.

Jak to probíhá?

První je nutné vyšetření žilního systému ultrazvukem, které zobrazí a ukáže kde se problémy nacházejí.  K tomu také odběry k biochemickému vyšetření krve a kvůli lokální anestezii ještě EKG.

Pokud vyšetření dopadne dobře, může lékař podniknout zákrok. Dostanete několik vpichů lokálního anestetika. A poté lékař zasune laserové vlákno do žíly k danému problematickému místu. Tam se uzavře, respektive zataví žíla za pomoci přeměny světla laseru na teplo. Někdy se okrajové varixy zcela odstraní, a to pomocí drobných řezů křečové žíly. Ty jsou téměř neviditelné, když mají cca 2 mm rozsah. Akce jedné žíly trvá maximálně 3 minuty a celý zákrok pak dle rozsahu varixů na nohách od patnácti do třiceti minut.

A co dále?  

Po absolvování neinvazivní metody odstranění varixů můžete okamžitě chodit, s kompresními punčochami, jež nepřetržitě nosíte dva dny, a poté ještě přes den po dobu dvou týdnů. Pociťujete-li bolest, lékař vám doporučí analgetika.  Navíc nepotřebujete neschopenku, což oceníte nejenom z finančního hlediska.

Výsledek laserové neinvazivní metody přetrvává na stálo. Můžou se stát situace, kdy se ještě varixa někde objeví, ale to se může stát i při klasické chirurgické metodě. Křečové žíly velmi zatěžují žilní systém tlakem, a tak odstranění velké většiny varixů (z 98%) bezesporu velmi organismu a vašim nohám pomáhají.

A vy můžete zlehka vykročit.

Máte zkušenost s bolestmi nohou, varixami a žilními obtížemi dolních končetin? Podělte se s námi o své zkušenosti!

 

Zdroj fot: Pixabay.com

Autor: Pavla Košík Jelínková

Napsat komentář