Wellnes a péče o tělo i sebe sama má mnohou podobu. Jednou z nich je využití silic z rostlin. Voňavé esence mohou být vaší cestou k úlevě od bolestí, navození psychické pohody i vyladění těla jako takového. Vyzkoušejte aromaterapie nebo aromamasáže a dopřejte si klid a pohodu.
Využití rostlinných silic je staré jako lidstvo samo. Již faraonové ve starém Egyptě je měli rádi a balzamování bez nich by nebylo v pořádku. Silice ale zdárně využívali i Mayové, Aztéci a také Tibeťané.
Když se řekne silice
Silice jsou získávány z určitých částí rostlin (většinou se zvlášť zpracovává nať, list, plody i kořen) a to destilací, lisováním anebo extrakcí. A mezi nejefektivnější a zároveň nejjednodušší využití esenciálních silic jsou aromalampy a pár kapek do vody v nich. Do aromalampy dávejte dle velikosti pokoje maximálně tři až sedm kapek esenciálního olejíčku. Vždy vybírejte uvážlivě typ vůně i její množství (počet kapek), abyste to nepřehnali a neměli v pokoji převoněno. Zde platí, že méně je někdy více.
Takže do vody kápněte pár kapek vybrané vůně, zapalte svíčku pod ní a již se těšte na odpařování silice, které vám nádherně provoní interiér. Pokud nemáte doma aromalampu, můžete vyzkoušet i variantu misky s vodou a pár kapkami silice položenou na topení. Ovšem v době mimo topnou sezónu se moc silice nevypaří. Obojí je jedno z nejlepších kouzel aromaterapie, dál už nemusíte nic jen dýchat.
Vybírejte nosem
Tak jako každému vyhovuje jiné jídlo, styl oblékání i třeba kosmetika, tak i vůni upřednostňujeme každý jinou. Proto volte vonné silice, které se líbí a voní doma všem. Vůně vás mohou provázet všude a po celý den, a to nejen doma, i když tam asi nejvíce. Vonné silice můžete vyzkoušet i při jízdě autem, při práci, nebo studiu, v horké lázni, při relaxování nebo i před ulehnutím ke spánku. Všude tam určité silice udělají velkou službu – některé uvolní a zrelaxují, jiné osvěží a nabudí.
Aromamasáže
Další možností jsou aromatické masáže. Ty mají velkou devizu v tom, že i pěstí vaši pokožku. Dokáží do vašeho těla vnést maximální uvolnění, zklidnění a pohodu, protože kombinace doteků, masírování určitých částí a esenciálních vůní udělá své. Masáž samotná je přínosem pro tělo i psychiku. Je to je rehabilitační a léčebná metoda, při níž se stimuluje krevní oběh, uklidňuje nervový systém, a hlavně svalové napětí. A taková aromamasáž je spojením uvolnění svalů a ošetření celého těla (nebo jeho částí) vonným olejem. Aromamasáž má malinko jiné priority než ta klasická a nemusí být tak masivní při stlačování partií těla a svalů, ale je spíše jemná.
Vonné silice při ní se volí dle žádaného účinku – uvolňující, nabuzující, relaxační, harmonizační. A i vy sami si můžete pomoci při bolesti svalů, pouhým jemným promnutím unavené části těla vonným olejem. A taková důkladná a pečující masáž chodidel na sklonku hektického dne, to je velmi příjemná a osvěžující záležitost. Ovšem pozor, ne všechny vonné oleje jsou vhodné do aromalampy i na tělo. Vybírejte proto takové, které se hodí na obojí a počítejte s tím, že jsou cenově náročnější než ty určené do aromalampiček.
Jak vybírat silice pro aromaterapie?
Jednoznačně je vybírejte podle požadovaného účinku.
- Tea tree je silně antiseptický olej, který je vhodný k ošetření akné, ekzémů i zánětů pokožky. Pomůže však také u štípnutí hmyzem, nebo s rychlejším hojením oparů.
- Jasmínový olej skvěle povzbuzuje srdeční činnost, také pomáhá při pocení, a navíc působí na špatnou náladu a depky.
- Eukalyptový olej je skvělou volbou u dýchacích potížích, protože čistí vzduch. Výborně podpoří koncentraci (třeba u studia, náročné práce) a také působí dobře při migréně a pomáhá u hojení ran.
- Levandulový olej uvolňuje a uklidňuje, aromaterapie s ním před ulehnutím vám navodí pohodový spánek a zároveň také sníží krevní tlak. Je výborný při bolestech hlavy a migrénách, také ulevuje chřipce, a v neposlední řadě vám z interiéru vypudí moly. Ti vůni levandule nemají rádi.
- Hřebíčkový olej se hodí při celkové slabosti, protože organismus prohřívá. Také je analgetikem na zuby a dásně, tiší celkově bolest, je antibakteriální a hojí ranky. Stejně jako levandule odpuzuje hmyz.
- Citronový olej skýtá výborné osvěžení mysli i těla, uvolňuje stres, tiší bolesti hlavy a celkově má antiseptické účinky. Lépe se s ním dýchá a osvěžuje i pleť.
- Heřmánkové silice jednoznačně zklidňují organismus, jsou proto výborné před ulehnutím ke spánku. Zároveň mají protizánětlivý účinek, efektivně podpoří imunitu.
- Meduňkové silice mají citronovou vůni, jež osvěžuje, snižuje horečku, léčí bolesti hlavy a snižuje krevní tlak.
- Máta peprná je supportem u dýchacích obtíží, mírní nevolnosti (třeba v autě), má jemně povzbudivý účinek a zamete s únavou.
- Cedrový olej je výborným osvěžovačem vzduchu, který zanechává jemnou vůni, jež je našim nervům i dýchání libá.
- Borovicový olej zatočí s mírnou depkou, pročistí vzduch a podpoří dobrou náladu i lepší dýchání.
Zkrátka a dobře vonné silice mají neuvěřitelnou moc. Tak je zkuste a neprohloupíte. Nebo máte s nimi již nějaké zkušenosti a svoji oblíbeno vůni? Nač vám pomáhá a která to je? Podělte se s námi o své zkušenosti!
Zdroj foto: Pixabay.com
Autor: Pavla Košík Jelínková
Pingback: Šumivé bomby do koupele recept • Bruneta v kuchyni