Červenání pokožky jsme v našem magazínu probírali již několikrát, ale obtíží s červenými projevy na pokožce obličeje, dekoltu a krku je mnohem více. Mezi ně patří i hemangiom. Co to je? Proč vznikají a jak se jich zbavit?
Hemagoiny najdete nejčastěji na pokožce novorozenců a malých dětí. Ty většinou časem zmizí. Mnoho lidí, ale objevuje tyto červeně zbarvené flíčky na svém těle také v dospělosti. Mnozí je zaměňují s pihami, protože jsou malinké a tmavé. Jenomže na rozdíl od pih, nejsou hnědé, ale červené. Zajímá vás víc?
Co jsou hemangiomy?
Hemangiom je nezhoubný nádor, který vzniká z rozšířených cév. Lidově se mu říká také oheň pro jeho červenou barvu a vzhled, který vypadá jako čerstvá popálenina. Tyto malé nádorky se tvoří hned pod povrchem kůže, anebo i na jejím povrchu. Může se tvořit i na orgánech. Tento plochý útvar s nepravidelným tvarem dosahuje velikosti až několika centimetrů a mívá červenou, hnědočervenou až lehce fialovou barvu. Poznáte ho bezpečně tak, že na dané místo zatlačíte prstem. Jakmile totiž na hemangiom sáhnete, dané místo dočasně zbledne.
Někdy hemangiomy můžeme vidět u novorozenců nebo u velmi malých dětí. Těm postupem času tyto útvary zmizí, ale u dospělého člověka se musí odstranit, většinou chirurgicky nebo pomocí estetické medicíny. Většinou jsou neškodné, ale mohou vám vadit vzhledově. Obvykle se s nimi člověk narodí, ale mohou se vyvinout i během života.
Proč vzniká hemangiom?
Lékaři bohužel nevědí, proč hemangiomy vznikají. Mají jasno v tom, že jsou částečně dědičné a že jejich výskyt je největší v dětství.
Řešte je včas!
Hemangiomy sice nejsou nebezpečné, ovšem jsou nepříjemné. Většinou hyzdí tvář, krk i dekolt, ale i jiné části těla. Navíc se může rozrůst do větších rozměrů. Jejich velikost se mění z malých pih na formy podobné bradavicím. Měnit se může i jejich barva z červené na fialovočervenou. Tyto hemangiomy se mohou na pokožce vyskytovat samostatně, ale většinou jde spíše o shluk několika desítek útvarů vedle sebe.
Další důvod k odstranění může být i ohrožení orgánů. Zvláště v případě vnitřních hemangiomů. Vzhledem k tomu, že je hemangiom v podstatě klubíčko rozšířených cév, může dojít k jeho poranění a následnému krvácení. Tento nezhoubný útvar může také tlačit na okolné orgány. Proto je někdy třeba ho odstranit.
Léčba hemangiomů
Pokud jste hemangiom objevili u svého dítěte, není potřeba se obávat. Tento nádor není zhoubný a u dětí většinou sám zmizí.
V případě, kdy potřebujete řešit hemangiom u dospělých, máte v podstatě 3 možnosti:
- léčba pomocí kortikoidů, které vám předepíše váš ošetřující lékař;
- odstranění pomocí laseru, který naruší cévy a ty se pak vstřebají;
- výjimečně je nutné chirurgické ošetření, které zanechá jizvu.
Nejčastější variantou je léčba pomocí kortikoidů nebo odstranění pomocí laseru. S hemangiomy vám pomůže každé kvalitní estetické centrum , které nabízí ošetření pulsním laserem. Pokud se rozhodnete pro řešení pomocí estetigké chirurgie, nebojte se. Laser nebolí a nezanechává ani jizvy.
Na klinice vás čeká konzultace s odborníkem, vysvětlení, co vás čeká, a co zákrok obnáší a následné domluvení termínu. Pokud není skupinek hemangiomů příliš mnoho, tak postačí jeden zákrok. Je-li jich více, bude potřeba přijít dvakrát nebo třikrát.
Zákrok se provádí laserem, který hemangiom vypálí z pokožky pryč. Ošetřované místo se pokryje stroupkem velikosti původního hemangiomu, který se časem (v řádu několika dní) sloupne a odpadá. I přes hojení je možno běžně pracovat, dělat veškeré činnosti na něž jste zvyklí a dámy jásejte – i přes stroupek lze aplikovat na obličej, krk a dekolt běžně make-up, který jako jindy večer odlíčíte.
Kdy hemangiomy řešit?
Ideální doba pro tento zákrok je podzim nebo zima, případně jaro, pokud nemáte v plánu si užívat první sluneční paprsky venku.
Kolik stojí odstranění hemangiomu
Určitě vás zajímá, na kolik vás taková sranda přijde. Cena zákroku za odstranění hemangiomu se odvíjí od počtu pulsů využitých na laseru. Již při konzultaci a prohlídce postižené pokožky by vám měl odborník cenu zhruba říci.
Pokud vás trápí hemangiomy ze zdravotního hlediska, můžete vám tento zákrok proplatit i pojišťovna. Doporučujeme vždy tuto možnost zkonzultovat se svým lékařem nebo se poptat přímo na zdravotní pojišťovně.
Zdroj foto: Pixabay.com