pigmentové skvrny na obličeji

Jak na pigmentové skvrny? Babské rady i péče profesionálů

Je tu léto! Období sluníčka, opalování a také pigmentových skvrn. Jak na pigmentové skvrny? Pokud i vás trápí hyperpigmentace, podívejte se, jak se jí rychle a účinně zbavit pomocí babských rad i odborníků!

Někdo se s nimi narodí, někomu se vytvoří až v průběhu života a větší šťastlivci se s nimi nesetkají vůbec. Mluvíme o pigmentových skvrnách, které jsou následkem hyperpigmentace. Mohou se tvořit na rukách, v obličeji nebo kdekoliv na těle. Pokud je nemáte v mládí, můžete se s nimi setkat v pozdějším věku – v tomto případě je nazýváme také stařecké skvrny.

Jak vypadají pigmentové skvrny?

Možná jste je na sobě nebo na své kamarádce již zpozorovala. Pigmentové skvrny jsou jakékoliv částečné tmavší zabarvení pokožky.

Proč vznikají pigmentové skvrny?

Tyhle skvrnky jsou dárečkem pokožky. Může za ně nahromaděný pigment v jednom místě. Pigmentu se odborně říká melanin.

Jak to, že je někdo má a jiný ne? Můžete se s nimi již narodit, nebo k nim mít rodové dispozice. Také je lze získat během života, opalováním, někdy je za ním nedostatek vitamínů, přechodové obtíže, nesprávné fungování jater, a někdy jim napomohu i léky. Senioři je mají téměř všichni.

Přednost mají dámy

Ano, milé dámy, je to nespravedlivé ale pigmentovými skvrnami jsou postiženy více ženy, nežli muži. Tady jsou na vině hormonální změny, kterými muži neprocházejí. Oni neznají těhotenství, šestinedělí ani menopauzu.

Jak na ty potvůrky?

Pigmentovým skvrnám lze předejít, a to často (ale ne vždy) dodržením několika pravidel.

  • omezit slunění (v soláriu, i na přímém slunci)
  • pravidelně používat kvalitní pleťovou kosmetiku
  • také přípravky k opalování s vysokým ochranným faktorem proti UVA a UVB záření
  • zdravě jíst s velkým podílem stravy bohaté na vitamíny a stopové prvky
  • nepoužívat parfém na kůži v místech, jež vystavujete slunci

Pigmentové skvrny jsou jako stigmata na kůži, která jsou (obzvláště na obličeji) hodně zřetelná a proto nositeli nechtěná. A tím razantním řešením je na pigmentové skvrny použít laser. Odbouráte je jím jednou pro vždy.

Laserové řešení

Laserové řešení je dnes na vysoké úrovni. K mání jsou kvalitní speciální lasery, jež jsou přímo určené k odstraňování pigmentových skvrn. Fungují na principu selektivní fototermolýzy, což de facto lidově znamená, že paprsek laseru ničí a spaluje pigment ve skvrně. Na místě pigmentové skvrny se proto objeví malý stroupek, který se sám po čase sloupne.

A tak je očividné, že je laser něco jako univerzální pomocník pro mnohé obtíže. Řeší se s ním čím dál více zdravotních i estetických problémů. A to včetně chrápání.

A co vy? Máte problém s pigmentovými skvrnami? A šli byste do laseru?

Zdroj foto: Shuttestock

Autor: Pavla Košík Jelínková

 

Napsat komentář