historie wellness

Historie wellness

Pojem wellness zná dnes si každý. Máme jej v naší kultuře zažit již nějakou dobu. Ale co konkrétně znamená? A proč se dokola skloňuje jako součást lidské pohody? Tady je historie wellness. 

2 000 let před naším letopočtem

Historie wellness sahá zhruba 2 000 let před naším letopočtem. Dalo by se říct, že wellness vznikl ve starověkém Egyptě a v antickém Řecku, kde lidé používali horké prameny a kameny pro relaxaci a uvolnění. K terapeutickým účelům používali horké vířivé vany a bazény. Ty byly většinou vyhloubeny do skály. A vodu jim ohříval buď horký pramen nebo horké kameny, které do vany házeli.

Ve stejné době v antickém Řecku existoval kult Kalokagathia, což byl princip duševní i tělesné krásy. Řecké lázně alias wellness byly umístěny poblíž vulkánů, ale také geotermálních pramenů bohatých na minerální látky. Kalokagathia vyznávali především antičtí filozofové a mudrcové.

Římské lázně

Dokládají to zmínky Platona o pozitivním efektu léčby teplou vodou a minerálů z ní. A v dobách Římského impéria pochází první zmínky o lázních s vířivými vanami určenými pro desítky, ne-li stovky lidí. Tyto velkolepé zespoda vytápěné bazény byly jedinečné, vyhřívané a fukary vybublávány vzduchem, přičemž z akvaduktů do nich byly svedeny minerální vody. Nejsou tyto artefakty minulosti prvotním wellness?

historie wellness staré římské lázně

Historie wellness – z Asie do USA

Ale tím to nekončí. V Asii jsou horké vody coby léčba rovněž hodně dlouho zavedené. Zde lidé znají lidé účinky horkých vod a minerálních pramenů více než tisíc let. Věděli jste třeba, že Taiwan měl a dodnes má největší koncentraci minerálních termálních pramenů, jež se svými plyny pomáhají vytvářet v lázních příjemné bublinky?

A z Asie do USA se tohle vodoléčení dostalo díky vojákům, kteří v Asii byli nasazeni v počátcích 20. století. Začal boom alternativní medicíny, na jejímž základě využíval vodu v této podobě Halbert Louis Dunn jako typ léčby a relaxace organismu. V té době vznikl pojem wellness, jako spojení slov well-being (česky pocit zdraví) a fitness (česky fyzická zdatnost).

Zrodilo se Wellness

Wellness tedy znamená souhrnnou a globální fyzickou a psychickou péči o organismus člověka. Evropané se s ním setkali až mnohem později, a to až v 60. letech 20. století. Jejímu rozkvětu na evropském kontinentě napomohl Američan Donalda Ardella. Wellness se objevilo nejdříve v německy hovořících zemích – tedy ve Švýcarsku, Rakousku a Německu.

historie wellness

Ovšem když zapátráme hlouběji, zjistíme, že v Evropě bylo wellness již někdy okolo roku 1797, což dokazuje Dr. James Currier a jeho v té době vydaná kniha o lázeňství. Publikace pod názvem „Účinky vody studené i teplé jako léku na zimnici a další choroby“ dávají jasné znamení, že již v této době znaly působení vodoléčby na tělo člověka v Anglii, ale i Francii, Holandsku i u nás.

Wellness současnosti

Dnes wellness znamená mnohem více než jen horké vody a bublinky. Patří k němu všechny druhy masáží (thajská, baňkování, s lávovými kameny, olejová, čokoládová, sportovní, medová, Amma,…), koupele (v bylinkách, sirných vodách, rašelině), rašelinové obklady, finská sauna, sauna v páře, infrasauna. Přidávají se aromaterapie, relaxační prostory, oxygenoterapie, relaxační jóga, peeling těla, solné jeskyně, solária, a účinky horského vzduchu. Také akupresura, akupunktura, ajurvéda a meditace, která je hodně spjata s jógou jsou součástí dnešního welness.

medová másaž

A v současnosti existuje nespočet míst a objektů, kde nabízejí wellness procedury, na něž můžete dojít kdykoli během týdne– před nebo po práci, večer, nebo i o víkendech. Také jsou k mání pobyty pro ozdravu a navození pohody organismu. Vypadá to, že dnes téměř celý svět věří na očistné a ozdravný efekt těchto metod. Věříte jim také?

Jak pečujete o své tělo a duši? Relaxujete, chodíte na masáže či do sauny? Anebo si alespoň jednou ročně rovnou zaplatíte wellness pobyt v některém lázeňském či wellness centru? Podělte se s námi o své zkušenosti!

Zdroj foto: Pixabay.com

Autor: Pavla Košík Jelínková

Tento příspěvek má 2 komentářů

Napsat komentář