skandinávský styl

Skandinávský styl: znáte pravidla severských interiérů?

Líbí se vám útulnost a minimalismus? Vyzkoušejte skandinávský styl u sebe doma!

Skandinávský styl láká mnoho svou jednoduchostí a útulností. I když může působit, že zařízení bytu v tomto stylu je náročné, ve skutečnosti jsou pravidla skandinávského designu velmi snadná. Podívejte se, jak můžete svůj domov přetvořit do podoby skandinávské elegance a přidat mu kouzlo Severu.

Pro koho je skandinávský styl vhodný?

Bydlení v severském stylu oslovuje všechny, kdo ocení eleganci, nadčasovost, ekologii, funkčnost a čistotu. Severský design vyzdvihuje maximální využití prostoru a barvy, harmonii s přírodou a samozřejmě praktičnost a udržitelnost.

Severní národy jsou mistři minimalismu a funkčnosti. Umějí kombinovat nové s historickým a vytvářet takzvaný „mix & match“. Ačkoli každý severský národ přináší do zařízení svého domova svůj unikátní styl, prvky skandinávského designu zůstávají konzistentní.

skandinávský styl

Světlé barvy dominují

Bílá je nezpochybnitelnou barvou skandinávského stylu, jak v chladných, tak v teplých tónech. Severské národy si tímto způsobem kompenzují nedostatek denního světla. Světlé barvy jsou vhodné i pro menší prostory, protože opticky zvětšují a rozjasňují místnost.

Bílé zdi tvoří čisté neutrální pozadí pro nábytek a doplňky. V severských interiérech se často objevuje i šedý, černý nebo smetanově bílý nábytek, který sahá až ke stropu. A pokud vám to přijde nudné, zkuste přidat pastelově růžové nebo zelené doplňky.

Vzdušnost – kontrast k chladným severním nocím

Pro Seveřany jsou prostorné interiéry důležité, proto opticky zvětšují místnosti. To jim pomáhá překonat dlouhé polární dny a noci. Oblibou se těší loftové byty nebo prostory s vysokými stropy, které zvýrazňují elegantní osvětlení. Skandinávský design je variabilní a hodí se do různých interiérů. Ať už vybavujete luxusní rezidenční vilu, panelákový byt, rodinný domek nebo malou garsonku.

domov ve skandinávském stylu

Dřevo v dokonalém souladu

Přírodní materiály jsou klíčovou součástí nordických interiérů. Skandinávské domovy obvykle zdobí světlé dřevěné podlahy s jemnou texturou. Dřevo se objevuje také v nábytku a dekoracích. K němu patří komody na nožičkách, police, nábytek, který sahá až ke stropu, stejně jako masivní dřevěné stoly a židle. Dřevěné vázy, krabičky, podnosy a další doplňky doplňují tento přírodní prvek.

Vzory, které boří nudu

Skandinávský design zahrnuje vzory, které oživují světlé místnosti. Můžete si vybrat proužky, geometrické vzory, květinové, stromové nebo zvířecí motivy. V Norsku jsou populární i folklorní vzory. Mějte však na paměti, že jde o minimalistický design, takže používejte maximálně dvě dominantní barvy. Skandinávské vzory mohou být také výrazné, například grafický potisk divokých máků od finské textilní společnosti Marimekko, který ji proslavil po celém světě.

Zapomeňte na holé stěny

Severský minimalistický styl určitě není nudný! Kromě promyšlených vzorů můžete využít i doplňky a bytové dekorace. Stěny severských interiérů nezůstávají prázdné. Zdobí je malované obrazy, grafiky, fotografie a motivační citáty v jednoduchých světlých, tmavých nebo přírodních rámečcích. To vše dodá skandinávskému interiéru na útulnosti.

skandinávský styl

Kovové police a regály

Určitě jste si všimli na fotografiích skandinávských interiérů minimalistických kovových polic nebo regálů. To není náhoda. Mnoho švédských domácností zdobí geniálně promyšlený policový systém String, který revoluci způsobil v roce 1949. Byl jedním z prvních nábytků, který byl balen plochý. Tento univerzální systém lze použít jako poličku na knihy, hračky, nádobí, rámečky nebo květiny.

Bytové dekorace podle Skandinávců

Dalším význačným prvkem v severských prostorech jsou zrcadla a zrcadlové dekorace. Skandinávci je milují! Zrcadla domov ještě více prosvětlují a opticky ho zvětšují. Mezi další typické dekorace patří dřevěná nebo zrcadlová písmena, jednotlivé větvičky nebo větvičky uspořádané ve váze. Oblíbené jsou i živé květiny v přírodních květináčích umístěných na zemi, na stolku nebo na parapetu oken.

skandinávský interiér

Sedačky v obývacím pokoji jsou často zdobeny velkým množstvím polštářků, ale také chytrým uspořádáním dek nebo umělé kožešiny. Celkový dojem útulnosti doplňují lampy, svícny, svíčky a skleněné prvky. Bytové dekorace v severských interiérech mají často víceúčelové využití – misky, talíře, podnosy, sklenice a dřevěné prkénka na krájení slouží nejen k jídlu, ale také jako dekorační prvky. Navíc Skandinávci zručně kombinují dědictví z minulosti s novými designovými kousky.

Každodenní dávka hygge

I když by se mohlo zdát, že obyvatelé severských zemí jsou neustále smutní, pravda je opak. Vytvářejí pocit tepla ve svém interiéru prostřednictvím různých bytových doplňků, polštářků, svíček, přírodních materiálů, kožešin a dek apod. Dánský hygge je způsobem života, který bychom si měli přejít do našich životů.

Švédská Ikea nebo ikonické kousky?

Když si lidé představí severský design, často si vybaví švédský obchodní řetězec Ikea. Ve skutečnosti však tuto značku v interiérech samotných Seveřanů zřídka uvidíte. V typických skandinávských domovech najdete ikonické kousky od místních značek. Patří sem jídelní soupravy a dekorativní vázy od Littaly, ložní prádlo od Marimekka, pohodlná křesla od Arneho Jacobse, svítidla od Louis Poulsena, police a regály od String nebo bytové doplňky od značek jako Ferm Living, Muuto, HAY… Seznam severských ikon je opravdu dlouhý.

Napište nám do komentáře, které prvky skandinávského designu máte nejraději.

Napsat komentář